Metalcore, symphonic, love, thrash, melodeath... metal-co?

25. srpna 2017 v 17:36 | Ellabi Welch |  Úvahy, názory, myšlenky...
A co že se to vlastně poslouchá za styly/druhy/podžánry (...) metalu? A co z toho všeho poslouchám já? Jako upřímně, občas fakt nevím. =D Zvláště, když dost kapel hraje nebo prostě má v sobě něco od různých metalových podžánrů.
Nejsem na to žádný odborník (a dovoluji si tvrdit, že i těm se to občas určuje dost těžko), ale prostě mi přijde, že se dá zařadit něco jednoduše (např.: Apocalyptica, Epica - symphonic metal) a něco hůře (např.: SlipKnoT - nu metal, heavy metal, alternativ... nebo já už nevím =D). V tom ovšem mluvím za sebe, protože opravdu si nejsem někdy tak docela jistá, kam SlipKnoty zařadit. Někdy mi stylově připomínají nu-metalové Koяny a jindy zase něco/někoho úplně jiného. Podobné to třeba mám i s In This Moment.


Jejich dřívější tvorba mi přišla něco jako "pop metal", později s uřvaným screamem, když to tak řeknu, Marii Brink zašli do screama až hardcoru a teď to je taky částečně nu-metal a metalcore. Omlouvám se, jestli jsem úplně mimo, ale přijde mi to prostě tak.
Mimochodem, popisovat jednotlivé podžánry se tu nechystám, ale jen se o některých budu zmiňovat. Ono je těch podžánrů opravdu strašně moc... A já je ani všechny rozhodně neznám. =D Zůstala jsem někde u těchto (možná něco omylem vynechám) - ne, že bych všechno přímo poslouchala, ale tak nějak je znám: black, death, melodic death, symphonic, industrial, swedish melodic death, thrash, speed, horror, heavy, psycho, gothic, alternativ, nu metal, horror punk, hard, alternativ, gothic rock.
No, takže, jdeme dál... =D
Stejně tak by pro mě bylo docela složité odpovědět na otázku, jaký podžánr poslouchám. Protože pokud vím, tak poslouchám nu metal, což znamená Koяn a Love & Death. Jenže to tedy jsou i SlipKnoT a byli prý i Linkin Park (ty neposlouchám) a jistě spoustu dalsích. Jenže nu metal mají být částečně i právě ti mnou už zmiňovaní In This Moment.
A co takový metalcore? No jasný! Bullet For My Valentine, Miss May I, Motionless In White, In This Moment (ano, už zase =D), údajně i Avenged Sevenfold, ale v jejich případě se vedou dost spory, AxeWound, Killswitch Engage a další... Následuje otázka: A to je fakt metalcore? No, já bych řekla, že něco určitě ano. =D I když moji milí Motionless In White jdou dost i do horror metalu, kam mimo jiné zapadá nyní i Wednesday 13 a třeba taky The Dead XIII. Jenže MIW jsou i gothic metal, což je i kapela Lacuna Coil, Davey Suicide (kam jinam by taky patřil s takovým názvem XD) a znovu In This Moment a třeba také Evanescence. Jenže, upřímně, do gothicu by se taky mohli zařadit i love metalisté HIM, kteří mimochodem v prosinci končí svou kariéru (koncert v Praze už je dlouho vyprodaný) a jejichž kytarista vytváří psycho black metal pod uměleckým jménem Daniel Lioneye, a takto se jmenuje i ta jeho kapela.
A když už jsem zmínila ten black... no, musím říct, že ten mě zatím nikdy moc nebavil. Rozhodně na mě jsou moc žánry typu grindcore, to už jaksi úplně nedávám a nebaví mě. Ovšem jestli to má někdo rád, tak ať to poslouchá. =)
Co dalšího... Třeba takový death metal. Mám dojem, že Sepultura je death. Občas. Jindy je melodic death a pak zase speed a nebo dokonce thrash (opravdu to je thrash a ne trash =D XD). Thrash je tedy především Metallica. Jenže není sama. Ono sem těch kapel samozřejmě patří více. =D Třeba takový Bullet For My Valentine a Miss May I, například. Ovšm MMI svou poslední deskou zašli občas až do melodic deathu. Úžasným melodeathem jsou mimo jiné i Fini Children Of Bodom a Insomnium.
Samozřejmě další podžánr metalu (nebo v tomhle případě podžánr death metalu, tzn. podpodžánr metalu? =D) je i swedish melodic death metal. Bez toho by to přece nešlo! =D A tam rozhodně patří výborní Amon Amarth a nebo také šaškové Avatar. Skvělým příkladem tohoto (pod)podžánru jsou i SoilWork.
Když se ale vrátím o trochu zpátky a navážu na death metal, tak tam jsem si našla Sinsaenum Joeyho Jordisona. Výborná kapela.

... K tomu, co tady píšu, bych ještě chtěla říct, že teď neřeším, co je známé a co ne, ale to, co poslouchám já, protože pro každého je hodně známého něco jiného. Prostě sem dávám příklady kapel, které sama znám. A ve velké většině případů i poslouchám...

Teď něco mírnějšího, než death. Takže na odlehčení glam/hair metal. =D Samozřejmě Mötley Crüe! Po jejich vzoru šli třeba Švédští Sister, kteří začali pomalu ale jistě s punk metalem. Jenže Mötley Crüe, pokud vím, by se občas dali zařadit i do heavy metalu, kam ovšem ale patří i Bullet For My Valentine (a jsou tu znovu =D) a Hellyeah.
Taky si občas poslechnu industrial. A když industrial, tak si okamžitě představím Švédy Deathstars. Jenže! Do industrialu patří i Maria Brink, tedy In This Moment. =D A jsme zase u nich. XD Už jen čekám, až je někdo zařadí do symphonic metalu, kam spolu s Apocalypticou patří mimo jiné i Duskmourn se svým symphonickým deathem.
Ale aby to tu nebylo jen o metalu, že... =D I když ono se to k němu stejně tak nějak vrátí. Hard rock. To znamená pro mě Lordi. A Stone Sour. A Sixx: A.M.. Jenže tyto dvě poslední zmiňované kapely zasahují i do alternativ a heavy metalu. (A ono se jistě najde i další styl. =D) A vlastně i A Fire Inside. Ovšem ti se svou starší tvorbou (tj. mezi roky 1998-2001, možná i 2003) spadají spíše do horror punku.
A koho dalšího najdu v horror punku? Samozřejmě Wednesday 13. A Murderdolls, Misfits a třeba i Al B. Damned, který tedy zachází do heavy metalu, ovšem zdaleka ne nijak moc.
Docela bych byla ráda, kdyby mi někdo řekl, jak ty kapely zařazovat, když na každé album můžou dát něco jiného? (Popřípadě úplně změnit styl, jako Linkin Park na posledním albu...)
Každopádně někdy by bylo fakt lepší, abychom se vykašlali na nějaké pitomé podžánry/popřípadě styly, když to řeknu takhle, a neřešit to. Prostě poslouchat to, co se nám líbí.
Jo, já sice zůstala u metalu (všeho možného) a horror punku, ale hned neodsuzuju lidi proto, že poslouchají něco jiného, než já. Jako když začnou na mě nadávat, tak je pravda, že si to nenechám líbit. Ale nechovám se hned hnusně (aspoň doufám XD).
Takže si poslouchejte, co chcete. Ať už to je metal nebo cokoli jiného a nenechejte si to od ostatních zošklivit. ;) =D Například když někomu řeknete, že posloucháte metalcore (já říkala, že to u metalu skončí =D) a on řekne, že to je hudba pro holky. Dobře, metalcore trochu jako hudba pro holky je v případě, že za příklad dáte Asking Alexandria, ale na druhou stranu, přijde vám jako hudba pro holky Killswitch Engage? Mně ne. A metalcore to je. Nechápu teda, kde to ostatní berou.
A co by ten dotyčný řekl na horror punk? Že to je hudba pro mrtvoly? =D

Ellabi Welch
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama